Reklamı Geç

Myanmar’a müdahale edin!

Arakan Rohingya Birliği Başkanı Prof. Dr. Vakar Uddin, Müslümanlara yönelik şiddetin, bir soykırıma dönüştüğünü ifade ederek, bunun durdurulması için uluslararası müdahale çağrısında bulundu.

Myanmar’a müdahale edin!
Myanmar’a müdahale edin! Haber Merkezi
Bu içerik 784 kez okundu.

Mynmar yönenetiminin zulmü altında inim inim inleyen Arakanlı Müslümanların acıları devam ediyor. Arakan Rohingya Birliği Başkanı Prof. Dr. Vakar Uddin, Rohingya Müslümanlarına yönelik şiddetin, bir soykırıma dönüştüğünü ifade ederek, bunun durdurulması için uluslararası müdahale çağrısında bulundu.

ABD’de yaşayan Vakar Uddin, son dönemde Arakanlı Müslümanların uğradığı şiddete ilişkin yaptığı değerlendirmede, Myanmar hükümetinin kadın, çocuk, yaşlı demeden katliamlar gerçekleştirdiğini, insanları diri diri yaktığını söyledi. Şu anda Müslümanların hükümet tarafından şiddete uğradığını dile getiren Vakar Uddin, şöyle konuştu: “Şu anda Rohingya Müslümanlarına karşı yeni bir şiddet uygulanmaktadır. Bu defa halklar arası bir şiddet değil, aşırıcı yerel Budistler tarafından değil bizzat Myanmar hükümeti tarafından yapılan bir şiddet söz konusu. Yüzlerce insanı öldürdüler, biz bazı toplu mezarlar da bulduk. Kurşuna dizilerek öldürülmüş birçok insan bulduk. Birçok kadın yakılarak öldürülmüş. Bunun dışında birçok toplu tecavüz vakası yaşanmaktadır. Hükümet güçleri köylerdeki evlere baskınlar düzenliyor. Bu yüzden erkekler evlerinden öldürülmek korkusu yüzünden uzaklaşmak ve kaçmak zorunda kalıyor. Evlerde yalnız kalan kadınlar polisler tarafından toplu tecavüzlere uğruyor.” 

BİRİLERİ MYANMAR’A “DUR” DEMELİ

Uluslararası kuruluşların yardımlarının bölgeye ulaşmasına izin verilmesi çağrısında bulunan Uddin, şöyle devam etti: “Bu duruma dur demenin tek yolu uluslararası bir gücün duruma el koyması ve Myanmar hükümetine karşı sert bir tutum takınmasıdır. BM bir an önce bu konuyu Güvenlik Konseyine taşımalı ve Myanmar hükümeti ile resmi görüşmeleri başlatmalıdır. Türk Hükümeti bu konuda öncü olabilir. Çünkü zaman daralıyor. Soykırım kapıda.”

Bu arada. Myanmar ordusunun geçen ay Arakan’da başlattığı operasyon sonrası binlerce Müslüman Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldı. Merkezi Hollanda’da bulunan Avrupa Rohingya Konseyi Başkanı Khairul Amin, “Uluslararası topluma sesleniyorum. Lütfen bizi koruyun. Kendimizi savunabilmemiz için bizi destekleyin. Bu bizim uluslararası topluma, İslam dünyasına ve Türkiye’ye mesajımızdır” diye konuştu.

Bangladeş’te barınma imkanı sağlanan Arakanlılar, Leda geçici barınma merkezine getirildi. Nur Begum adlı kadın da 20 gün önce Arakan askerleri tarafında eşinin öldürülmesi üzerine, son parasını vererek 5 aylık oğlu ile birlikte gizlice Bangladeş sınır kapısına geldi. Barınma merkezine yerleşen Nur Begum’ün 5 aylık oğlu Jamal Hossain burada vefat etti. Hossain’in minik bedeni, kamptaki cenaze namazının ardından toprağa verildi.

arakan myanmar bangladeş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap