Reklamı Geç

Halep’ten yükselen duman Doğu Türkistan ve Arakan’a ulaştı

Son dönemde Halep’te yaşanan kıyım, katliam, şiddet ve nefret bütün gözlerin Halep’e çevrilmesine sebep olurken, dünyanın farklı bölgelerinde Müslümanlara yönelik zulüm artarak devam ediyor.

Halep’ten yükselen duman Doğu Türkistan ve Arakan’a ulaştı
Halep’ten yükselen duman Doğu Türkistan ve Arakan’a ulaştı Haber Merkezi
Bu içerik 748 kez okundu.

Doğu Türkistanlı Müslümanlar Çin zulmü ile sistematik bir şekilde yok edilmeye çalışılırken, Myanmar hükümeti, BM yetkilileri tarafından "dünyanın en çok zulüm görmüş olan ve bu zulümden kaçamayan halkı" olarak nitelendirilen Arakanlı Müslümanları katletmeye devam ediyor. Myanmar'da ekim ayından bu yana Arakanlı Müslümanlara yönelik büyük bir operasyon yürütülüyor. Operasyonda ekim ayının başından bu yana ölenlerin sayısı 400'ü aştı. İnsan hakları örgütleri, ordunun Arakanlı Müslümanlar’a ait köyleri tamamen haritadan sildiğini, pek çok sivilin yaşadıkları yerleri terk etmek durumunda kaldıklarını söylüyor.

Arakan'da şiddet soykırıma dönüştü

Arakan Rohingya Birliği Başkanı Prof. Dr. Vakar Uddin, Rohingya Müslümanları’na yönelik şiddetin, bir soykırıma dönüştüğünü belirterek, bunun durdurulması için uluslararası müdahale çağrısında bulundu. "Myanmar askeri kuvvetleri birçok köye saldırıyor, sivilleri öldürüyor ve evleri ateşe veriyor. Birçok kadın ve çocuk yanan evlerden kaçmaya çalışıyor. Kadın ve çocukları yakalayıp yanan evlerin içine atıyorlar. Kaçarken yakalayamadıklarını ise helikopterlerden açtıkları ateşle öldürüyorlar. Açık alanlar, pirinç tarlaları katledilen Arakanlı Müslümanlar’ın cesetleriyle dolu" ifadelerine yer verdi.

Kadınlar ya yakılıyor ya toplu tecavüze uğruyor

Müslümanlara yönelik şiddeti görenlerin bunun soykırım tanımına birebir uyduğunu anlayacağını dile getiren Uddin, "Yüzlerce insanı öldürdüler ve biz bazı toplu mezarlar da bulduk. Kurşuna dizilerek öldürülmüş birçok insan bulduk. Birçok kadın yakılarak öldürülmüş. Bunun dışında birçok toplu tecavüz vakası yaşanmaktadır. Hükümet güçleri köylerdeki evlere baskınlar düzenliyor. Bu yüzden erkekler evlerinden öldürülmek korkusu yüzünden uzaklaşmak ve kaçmak zorunda kalıyor. Evlerde yalnız kalan kadınlar polisler tarafından toplu tecavüzlere uğruyor'' şeklinde konuştu

Doğu Türkistan'da her gün yeni bir zulüm

Çin, 1949 yılında Doğu Türkistan’ı işgal edip bölgeyi “Sincan” (Kazanılmış Topraklar) olarak adlandırdığı tarihten bu yana, Müslümanlara yönelik etnik temizlik ve asimilasyon politikası uygulamakta. İşgalden bu yana 35 milyon Doğu Türkistanlı katledildi. Ülkede İslami eğitimi yasaklayan işgalci Çin, namaz kılınmasına engel oluyor. Başörtülü ve uzun elbiseli kadınların sokağa çıkmasına müsaade etmeyen Çin yönetimi Doğu Türkistan toprakları içerisinde pasaport uygulamasını da yürürlüğe koydu. Son olarak Aktu bölgesinde meydana gelen deprem bölgesine giriş çıkışı yasaklayan Çin yönetiminin sansürü sebebiyle, Doğu Türkistanlılar uyguladığı zulüm dünya tarafından bilinmiyor.

doğu türkistan arakan halep
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap