Reklamı Geç

Her cami bir kütüphane olmalı...

2. Abdülhamit döneminde yaptırılan Suadiye Camisi, geçmiş yıllarda başlattığı ‘kitap köşesi’ projesiyle herkese örnek oldu. Proje ile evinin bir köşesinde öylece duran kitapları getiriyorsun, okumak istediğin kitabı alıp götürüyorsun. Hiçbir ücretin alınmadığı uygulama ile neredeyse günün her vakti cami dolup taşıyor.

Her cami bir kütüphane olmalı...
Her cami bir kütüphane olmalı... Haber Merkezi
Bu içerik 690 kez okundu.

İSTANBUL Kadıköy'deki Suadiye Camisi'nde 2011 yılında mahalle sakinlerinin desteğiyle bir kitap köşesi oluşturuldu. Cami ziyaretçileri sergide teşhir edilen kitapları ücretsiz alabilirken, dileyenler de sergiye kitap bağışında bulunabiliyor. Suadiye Camisi İmam Hatibi İzzet Bıyıklı (60), cami cemaatini artırmak amacıyla 2011 yılında böyle bir köşe oluşturmaya karar verdiklerini söyledi.

Kırk yıldır din görevlisi olarak çalıştığını belirten Bıyıklı, kentsel dönüşüm sebebiyle mahalleden birçok kişinin taşındığını, taşınma sırasında kitapların zayi olma ihtimaline karşılık bu kişilerin kitaplarına talip olduklarını anlattı.

Mahallenin okuma seviyesinin yüksek olduğuna dikkati çeken Bıyıklı, şunları kaydetti: "Bizim dinimiz okumayı emreden bir din. İlk emri oku olan, kitabımızın adı Kur'an da okunan kitap manasına geldiği için hem de mahallemiz insanlarına bir dini kültür olarak hizmet sunabilmek için böyle bir şey düşündük.

Portatif bir kütüphane yaptık. Buradaki parolamız: 'Kitaplar okunmak için yazılmıştır, kitapları evlere hapsetmeyiniz.' Bunu camimizin kürsüsünden minberinden her vesileyle mahallemize, cemaatimize ulaştırdık. Cami cemaatimiz ve mahallemiz sakinleri evlerindeki kitaplarını getirdiler. Getirene ücret vermiyoruz, kitap alanlardan da ücret almıyoruz. Aldığı kitap tamamen kendisinin oluyor."

Suadiye Camisi'nde maneviyatınızı ve kültürünüzü zenginleştireceksiniz

Camilerin sadece namaz kılma yerleri olmadığını ifade eden Bıyıklı, İslam'ın okumaya verdiği öneme vurgu yaparak, "Cami sadece bir mabet değil aynı zamanda bir kütüphane. Herkes istediği gibi geliyor, kitap alıyor okuyor. Evinden getiriyor. Duyup ‘hocam benim de evimde kitaplar var getireyim mi' diyor. Paket paket kitaplarını getirenler oluyor." dedi.

Kütüphanede farklı türde pek çok eserin bulunduğunu ifade eden Bıyıklı, “Camimizin içindeki kütüphaneye dini eserleri de koyduk. Dışarıdaki kütüphanemizde ansiklopediler, diğer tarihi eserler hatta ders kitapları öğrencilerin istifade edebilecekleri, yabancı dil kitapları mevcut. Mahallemiz sakinleri bu işe o kadar çok alıştılar ki burada hiç kitap eksikliğimiz olmuyor.”

cami kitap kütüphane
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap