Reklamı Geç

'Osmanlı' kelimesini bile hazmedemiyorlar

Batılıların Osmanlı hazımsızlığı sinemada da kendini gösterdi. Türk sinema tarihine ışık tutmak için Avrupa ülkelerinin arşivinden yararlanmak isteyen sinema araştırmacıları, veritabanlarında ‘Osmanlı’ diye bir terimin olmaması karşısında şok oldu.

'Osmanlı' kelimesini bile hazmedemiyorlar
'Osmanlı' kelimesini bile hazmedemiyorlar Haber Merkezi
Bu içerik 630 kez okundu.

Adriyatik Denizi'nden Çin Seddi'ne kadar 3 kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti, kadim bir medeniyetin mimarıdır. Bu medeniyet her alanda olduğu gibi kültür sanatta da devrin en önde gelen devleti olmuştur. Öyle ki hükmettiği her şehirde, Türk kültürünün derin izlerine rastlamak mümkün.

Osmanlı Devleti'ni parçalamak için her türlü sahtekarlığı yapan batılı emperyalist ülkeler, milletlerin gönlünde taht kuran bu kadim medeniyetin izleri silmek için de harekete geçmiştir. Mimari eserlerden, tarih kitaplarına kadar Osmanlı'yı hafızalardan silmeye çalışan bu batılı ülkeler, sinema arşivlerine bile müdahale etmiştir. Zira, Avrupa ülkelerinin sinema arşivlerinin bulunduğu veritabanında ‘Osmanlı' kelimesini arattığınızda karşınıza ‘Aradığınız kriterlere uygun kelime bulunamamıştır' cümlesiyle karşı karşıya kalıyorsunuz.

İsimleri değiştirip arşivlemişler

Bu minvalde 1912-1926 arasında çekilen filmlerle sinema tarihine ışık tutmak için araştırma yapan Elif Rongen Kaynakçı, batılı ülkelerin arşivlerinden faydalanmak istediğinde karşısına çıkan manzara karşısında şok olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle araştırmaya yaptığını belirten Kaynakçı, “1. Dünya Savaşı projeleri sırasında 1912 Balkan Savaşı görüntülerinin Batı Avrupa arşivlerinde eksik veya yanlış kataloglandığına tanık olduk.

Bunun yanı sıra arşivlerde çalışanlara yabancı gelen bir çok özelliklerinden dolayı filmler hatalı tarihlendirilmiş ve yanlış tarif edilmişti. Örneğin Gürcü askerleri, Rus askerleri olarak kayda geçmiş. Hatta İzmir ve Efes görüntüleri de Fas zannedilerek kataloglara girilmişti. Biz aktif olarak bu tür görüntülere ulaşıp yanlışları düzeltmeye, tarihlendirmeleri netleştirmeye çalışıyoruz. Bazı arşivlere 'Osmanlı ile ilgili filmleriniz var mı?' dediğimizde, hemen hayır cevabı verdiler. Nitekim veritabanlarında "Osmanlı" diye bir arama terimi de yoktu.

Oysa biz farklı açılardan yaklaşıp baktığımızda aslında ellerinde bu görüntülerin olduğunu saptadık” dedi. Öte yandan Gezici Film Festivali kapsamında 1 Aralık'a kadar Ankara'da, 2-4 Aralık'ta Eskişehir'de, 5-7 Aralık'ta ise Kastamonu'da sinema severlerle buluşacak olan Kaynakçı, sinema tarihimize ışık tutacak bu film arşivleriyle vatandaşları görsel olarak bilgilendireceklerini söyledi.

osmanlı avrupa sinema arşiv
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap