Reklamı Geç

Hâlâ 'kaya tuzu zararlı' diyen densizler var

Ezber bozan tavsiyeleriyle bilinen Canan Karatay'ın geçtiğimiz günlerde “Rafine tuz değil kaya tuzu kullanın” demesi üzerine bir densiz çıkıp liseden kalma tıbbi bilgisiyle “Kaya tuzu zararlıdır” dedi. Bunun üzerine, kendini haberci sanan bazı kesimler de bu saçma sözü “Canan Karatay'ı bitirecek haber” başlığıyla servis ederek karalama kampanyasına başladı.

Hâlâ 'kaya tuzu zararlı' diyen densizler var
Hâlâ 'kaya tuzu zararlı' diyen densizler var Haber Merkezi
Bu içerik 1037 kez okundu.

Yalan haberle Canan Karatay'a laf atan terbiyesiz, "Senin baban deden hangi tuzu yiyordu? Tabiatta hayvanlar hangi tuzu yiyor?"

Zira Allah'ın yarattığı hiç bir şeyin tabii hali hiç bir canlı için zararlı değildir. (Yenmesi yasak olanlar hariç) Aksini söylemek bunaklıktır, ahmaklıktır.

Kaya tuzunun zararlı olduğuna dair, ahlaklı bir adamının yaptığı tek bir ilmi çalışma yok. Oysa Rafine tuzun zararı konusunda yüzlercesi var.

Rafine tuz dediğiniz ‘siyanürlü tuz'

Ham tuzların topaklanmasını önlemek için gıda sanayii ve sofra tuzu olarak kullanıma sunmak gayesiyle bünyesine Uluslararası Gıda Kodekslerinde E536 kod numarasıyla yer alan "Potasyum Ferrosiyanür K4Fe[(CN)6]" ilave edilir. Bu zehir, deniz, kaya ve kaynak (göl vs.) tuzlarından rafine ve mekanik usullerle elde edilerek gıda endüstrisine sunulan tüm tuzların bünyesine istisnasız bir şekilde ilave edilmektedir.

E536/Potasyum Ferrosiyanür, ileri derecede toksik/zehirli bir maddedir. Erime noktası 70 derece santigrad olan bu zehir; asitler ve oksitleyici maddelerle reaksiyona girerek parçalanır ve yine üst düzey toksik bir madde olan Hidrojen Siyanüre (HCN) dönüşür. Fe/Demir bağlama yeteneği sayesinde insan vücudunda kanın O/Oksijen taşıma miktarını azaltır. Vücutta bulunan ve işleyiş açısından mühim elementleri de bağlayabilme yeteneği sebebiyle metabolizmayı zaafa uğratabilir. İngiliz ve Amerikan Gıda ve İlaç Ajansı (FDA) tarafından gıda katkı maddesi olarak kullanımı yasaklanmıştır. Fakat ne yazık ki ülkemizdeki tüm tuz imalatçıları tarafından istisnasız ve fütursuzca kullanılarak insanlarımız hala zehirlenmektedir.

Erken ölüme sebebiyet veren E536/Potasyum Ferrosiyanür özellikle kas, kalp ve beyin hücrelerine zarar veren ve kronik yorgunluk sendromuna sebep olan bir madde...

kaya tuzu canan karatay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap