Reklamı Geç

Başkanlık teklifinde uzlaşma...

Anayasa değişikliği kapsamında Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüştü. Görüşmenin ardından ortak açıklama yapıldı.

Başkanlık teklifinde uzlaşma...
Başkanlık teklifinde uzlaşma... Haber Merkezi
Bu içerik 725 kez okundu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali YıldırımMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1,5 saat sürdü.

Yıldırım ile Bahçeli, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

"Müzakereler olgunluğa erişmiştir"

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, anayasada sınırlı bir değişiklik yapılması konusunun süredir ülke gündeminde bulunduğunu söyledi.

AK Parti ile MHP'nin anayasa değişikliği konusunda çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Yıldırım, "Müzakereler belirli bir olgunluğa erişmiştir ve son gözden geçirmeler de yapılacak ve önümüzdeki hafta inşallah AK Parti olarak, Adalet Kalkınma Partisi olarak, Anayasa değişiklik teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunmuş olacağız." dedi.

"Uzlaştığımız bir metin olacak"

AK Parti'nin, teklifi, kendi anayasa değişikliği olarak sunacağına işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Şüphesi sunacağımız bu teklif, MHP'nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakere edip uzlaştığımız bir metin olacak. Dolayısıyla Meclis görüşmelerinde buna göre de işlem görecek. Bu değişiklikte cumhurbaşkanının, eğer seçilirse, partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada 'partisiyle ilişiği kesiliyor' hükmü var. Bunun yerine partisiyle ilişiği devam edecek."

"Başkanın partisiyle ilişiği devam edecek"

Yıldırım, gazetecilerin sorusu üzerine, "Bu değişiklikte cumhurbaşkanının, eğer seçilirse, partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada 'partisiyle ilişiği kesiliyor' hükmü var. Bunun yerine partisiyle ilişiği devam edecek." dedi.

"Referandum konusunda yasa çok açık"

Referandumun ne zaman yapılacağına ilişkin soru üzerine Yıldırım, şunları kaydetti:

"Yasa çok açık, Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Dolayısıyla Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra, Meclis kabulünden sonra 60 günlük süre daha buna ilave edebilirsiniz. Eğer bütün her şey yolunda giderse yazın başında inşallah böyle bir durum olabilir."

Bahçeli: Kısa süre içinde metin sunulmuş olacaktır

Bahçeli, burada yaptığı konuşmada, "Bugünkü görüşmemiz son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir.  İnşallah çok kısa bir süre içerisinde TBMM'ye bir metin sunulmuş olacaktır." dedi.

Bir iki gün içerisinde tamamlanmış olacak

Bu detaylarla milleti rahatsız etmeyelim. Şekil olarak, yazım olarak bazı konuların gözden geçirilme ihtiyacı var. Bu bizim ortak anlayışımız. Bir iki gün içerisinde arkadaşlarımız, bunları, sayın genel başkan da bizim bakış açımızı dikkate alarak tamamlamış olacak.

Biz demokratik unsurlarız, gizlimiz saklımız yok

Seçim Kanunu'nun anayasada yeri yok. Açıklandığı zaman bütün detayları vatandaşlarımız bilecek. Biz demokratik düzenin unsurlarıyız, siyasi partileriyiz. Gizli saklı bir şeyimiz olmaz. O bakımdan yapılacak değişikliklerin asıl amacı ülkede istikrarın, güçlü siyasi iradenin devamı, parlamento ve yürütme ilişkilerinde sözkonusu olabilecek pürüzlerin, anlaşmazlıkların ortadan kaldırılmasını esas alıyoruz.

Herşey iyi giderse yaz mevsimi başında olabilir

Tabii ki Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra, yasa çok açık, 60 gün içerisinde referandum görülüyor. Dolayısıyla Meclis kabulünden, çalışmalarından sonra tabiatıyla 60 gün süre buna ilave edebilirsiniz. Herşey iyi giderse yazın başında inşallah böyle bir durum olabilir. Seçim diye bir şey yok. Vatandaş artık işine, gücüne bakacak. Sürekli seçimle vatandaşımızın ne vaktini ne de parasını israf etmememiz lazım. Ülkemizin daha fazla kalkınmaya, büyümeye ve milli sorunumuz hale gelen FETÖ ile daha kararlı içeride ve dışarıda mücadele etmek gibi önemli bir işi de vardır, bunu da gözden uzak tutmamak lazımdır. Teşekkür ediyoruz.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli'nin ifade ettiği gibi anayasada sınırlı bir değişiklik yapılması konusu bir süredir milletimizin gündemindedir. Sayın Bahçeli ile birlikte yürüttüğümüz müzakereler çalışmalar belirli bir olgunluğa ulaşmıştır. Önümüzdeki hafta inşallah Adalet ve Kalkınma Partisi olarak anayasa ile değişiklik tekliffimizi TBMM'ye sunmuş olacağız. Ondan sonraki iş Meclisimizin iradesidir.

330'u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki, ondan sonra da referandum süreci başlasın. Ülkemiz, milletimiz için inşallah hayırlı bir karar olacaktır diye düşünüyoruz. Biz niyet hayr, akıbet hayr anlayışıyla hareket ettik. Ülkenin artık sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesini istemiyoruz. Yapılmak istenen değişiklik bellidir.

2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çıkmaza girmesiyle birlikte Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi anayasaya girmiş ve ondan sonraki seçimlerde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanımız olmuştur.

Mevcut durumun anayasayla uyumlu hale gelmesi, icra ve yönetimin sınırlarının netleşmesi, parlamentonun güçlenmesi, icranın ve istikrarın güçlenmesinin tesisi için bu şekildeki değişiklik elbette siyasi istikrar ve ülkemizin geleceği için çok yerinde bir karar olacaktır. Milletimize inşallah hayırlı uğurlu olur diyorum.

başkanlık uzlaşma ak parti mhp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap