Reklamı Geç

Çocuklarımız helâl lokma ile büyüsün

“Ey iman edenler. Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun.”

Çocuklarımız helâl lokma ile büyüsün
Çocuklarımız helâl lokma ile büyüsün Haber Merkezi
Bu içerik 775 kez okundu.

Helal lokma bilincini küçük yaşta çocuklarımıza vermek en önemli eğitim olsa gerek. Bu düsturla yola çıkan GİMDES, “Helal Mutfak Atölye” programları gerçekleştiriyor. Anaokulu öğrencilerine yönelik helal mutfak eğitiminde çocuklara helal gıdanın önemi anlatılırken, atölye uygulamasında çocuklara helal ve temiz malzemelerle yemekler de yaptırılarak helal gıda bilinci aşılanıyor.

GİMDES yetkilileri, anaokulu öğrenci gruplarına yönelik olarak hazırlanan ‘’Helal Mutfak Atölye’’ programıyla çocukların geleceğe, ne tükettiğini farkında olan bireyler olarak hazırlıyor. Son olarak özel bir anaokulunda 39 çocuğa iki ayrı sunum şeklinde Helal Mutfak Atölyesi uygulaması yapıldı.

Helâl-Haram bilinci arttırılıyor

Görevli Hoca hanımefendiler, Çocuklara Allah-ü Teâlâ’nın insanoğluna vermiş olduğu nimetlere karşı teşekkür etme biçimlerinden birinin O’nun istediği şekilde helal beslenme ve haramdan sakınma olduğu anlatıldı. İlk önce helal ve haram kavramları üzerinde duruldu. Bunu günlük hayatta nasıl uygulanacağı, yedikleri besinlerin hangilerinin helal hangilerinin haram olduğu oyuncak ve slayt resimlerle anlatıldı.

Çocuklara yönelik aşırı reklâm yüklemesi var

GİMDES yetkilileri, ”Gerçekleri yansıtmayan aşırı abartılı reklamların yönlendirmesi, şuursuz beslenme alışkanlıkları, yeni şeylere karşı hayranlık ve kamu kurumlarının halkı doğru bilgilendirmede yetersizlikleri, ister fakir ister zengin muhitlerde olsun, kola ve boyalı/boyasız, gazlı/gazsız içeceklere aşırı bir düşkünlüğün oluşmasına sebep olmuştur. Kola ve renkli/renksiz gazozlar artık çoğu ailelerin olmazsa olmaz içeceği haline gelmiştir. Sofraya oturulunca bardaklara su yerine kola, gazoz türü içecekler dolduruluyor. Çocuklarımızı bu tür alışkanlıkların risklerine karşı bilinçlendirerek geleceklerinin çürütülmesini önlemeliyiz. Özellikle çocuklar için üretilen şekerlemeler, çikolatalar, pastalar, cipsler gibi bir çok ürün hakkında bilgi sahibi olmadan almaktayız. Atölye çalışması ile çocuklarımızın tüketim tercihlerinde bilinçli hareket edebilmeleri için önemli bir temel atılmaktadır” denildi. Atölye uygulamasında çocuklar helal ve tayyib malzemeler ile doğal renklendirilmiş kurabiyeler yaptı.

çocuk helal haram gimdes
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap