Reklamı Geç

Türkiye, Rusya ve İran'dan ortak Suriye kararı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'de siyasi bir çözüm bulmak için süreç başlattığını açıkladı.

Türkiye, Rusya ve İran'dan ortak Suriye kararı
Türkiye, Rusya ve İran'dan ortak Suriye kararı Haber Merkezi
Bu içerik 649 kez okundu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Türkiye ve Rusya ile birlikte Suriye'de çözüm sürecini başlattıklarını açıkladı. Zarif, Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'de siyasi bir çözüm bulmak için yeni bir süreç başlattığını söyledi.

Zarif, Suriye'de ateşkeste uzlaşılmasını umduğunu da sözlerine ekledi.

Moskova'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un katılımı ile gerçekleşen üçlü zirveden sonra konuşan Zarif, Suriye krizi konusunda birlikte çalışacaklarının mesajını verdi.

2011'den bu yana çatışmaların devam ettiği Suriye'de son dönemde diplomasi alanında yapılan görüşmelerde hızlı bir ivme kazandı. Esed rejimi ve İran destekli milislerin saldırısı altında olan Doğu Halep'in tahliyesi için Türkiye ile Rusya arasında gerçekleşen görüşmelerin ardından 13 Aralık'ta duyurulan ateşkes Esed rejimi ve İran destekli milislerin saldırıları nedeniyle duraklamıştı. Dün yeniden başlayan tahliyelerde şu ana kadar 37 bin 500 sivil ve muhalif tahliye edildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, 15 Aralık'ta yaptığı açıklamada Halep'teki ateşkes ve tahliyelerden sonra Suriye'de ülke çapında yürürlüğe girecek bir ateşkes ve çözüm için çalışma başlatacaklarını söylemişti. Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesi sonrası tahliye süreci hız kazanırken, üç ülke Dışişleri Bakanının katılımı ile 27 Aralık'ta üçlü bir zirvenin gerçekleştirileceği açıklandı. Halep'te yaşanan tahliyeler ve ateşkeste yaşanan kırılmalar nedeniyle zirvenin bugün yapılacağı açıklanmıştı.

iran rusya türkiye suriye çözüm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap