Reklamı Geç

Erdöl: Sigara insanlığın gördüğü en büyük felâket

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof .Dr. Cevdet Erdöl, dünya genelinde tütüne bağlı ölümlerin sayısı göz önüne alındığında sigaranın “insanlığın gördüğü en büyük felaket ve kitle imha silahı" olduğunu söyledi.

Erdöl: Sigara insanlığın gördüğü en büyük felâket
Erdöl: Sigara insanlığın gördüğü en büyük felâket Haber Merkezi
Bu içerik 770 kez okundu.

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren kanunun mimarı olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, sigara kullanımı sebebiyle her yıl dünyada 5 milyon, Türkiye'de de 120 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve dünyada her yıl 38.000 kişinin de çevresindekilerin içtiği sigaranın zararlı etkileri sebebiyle öldüğünü ifade ederek sigaranın kitle imha silahı olarak değerlendirilip ona göre mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

Erdöl, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Dünyada kanser kaynaklı ölümlerin %30’u sigara ile ilgilidir. Akciğer kanseri vakalarının %87’sinin sebebi de sigaradır. Sigara 7000'den fazla, insan sağlığına kast eden zararlı madde içerir. Bu maddelerden bazıları şunlardır; Kanserojen bir madde olan polonyum, füze yakıtı olan metanol, akü metali olan kadmiyum, böcek öldürücü olan DDT, gaz odaları zehiri olan hidrojen siyanür, oje söktürücü olarak kullanılan aseton, bağımlılık yapan nikotin, fare zehiri olan arsenik, tuvalet temizleyicisi olan amonyak, güve kovucu olan naftalin ve diğer yüzlerce zehir sigarada bulunur. Sigara insanlık tarihi boyunca üretilmiş en etkili kitle imha silahıdır.

XX yüzyılda,100 milyondan fazla kişinin ölüm sebebi sigaradır. Nükleer, kimyevi ve biyolojik silahlar sebebiyle yaşanan toplam ölümler sigaranın verdiği zararla mukayese dahi edilemez. Sigara bağımlılığı tüm ülkeler için ciddi sonuçları olan cihanşumûl bir meseledir. Sigara ile mücadeleye bu pencereden bakmak ve kitle imha silahı olarak değerlendirmek lazım” dedi.

Sigara içmenin sağlığa zararlı olduğu kadar ekosistemin de dengesini bozduğunu açıklayan Erdöl, her yıl üretilen, 6 trilyon sigara izmaritinin toksik çöp şeklinde deniz ve okyanuslara karışarak deniz hayatı için ağır bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

cevdet erdöl sigara sağlık bilimleri üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap