Reklamı Geç

Anayasa teklifinde ilk tur tamam

AK Parti'nin sunduğu anayasa değişikliği teklifinin 18. maddesi TBMM'de 344 oyla kabul edildi. Cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişiğinin kesileceğine dair hükmün kaldırılmasını öngören maddenin kabulüyle teklife ilişkin ilk tur oylamaları da tamamlanmış oldu.

Anayasa teklifinde ilk tur tamam
Anayasa teklifinde ilk tur tamam Haber Merkezi
Bu içerik 535 kez okundu.

Anayasa değişikliği teklifinin 1'inci turunda, teklifin 18'inci maddesine 344 kabul, 131 ret oyu verildi.

TBMM Genel Kurulunda, teklifin 18'inci maddesinin gizli oylamasına 481 milletvekili katıldı. Oylamada 344 kabul, 131 ret oyu kullanıldı, 2 oy boş, 3 oy geçersiz ve 1 oy da çekimser çıktı.

AK Parti milletvekilleri, bu sonucu alkışlarla karşıladı.

Maddeye göre, "Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesileceğine" dair hükmün kaldırılması, değişikliğin yayımı tarihinde; mevcut anayasada Bakanlar Kurulu, sıkıyönetim, tasarı, kanun hükmünde kararname, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ibarelerinin kaldırılmasına dair değişiklikler de TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri sonucunda cumhurbaşkanının görevi başladığı tarihte yürürlüğe girecek.
 

18 maddenin 'evet ortalaması' 342

18 maddenin 'evet ortalaması' 342

Partili cumhurbaşkanlığını öngören anayasa değişikliği teklifine ilişkin 18 maddenin tamamı Meclis'te kabul edilirken, ilk tur oylama tamamlandı. Teklifin 18 maddesi sırasıyla, 347, 343, 341, 343, 343, 343, 340, 340, 343, 343, 341, 344, 343, 341, 341, 341, 342, 344 'evet' oyuyla geçti. HDP'li milletvekilleri görüşmelere katılsa da teklife yönelik maddelerin oylamalarına katılmadı. 11 'çekimser' oy CHP ise TBMM'nin görevleri ve yetkilerinin düzenlendiği 5. maddenin oylamasına katılmadı. 18 maddede toplamda 11 çekimser oy çıktı.'Geçersiz' oy sayısı 3656 boş oyun kullanıldığı gizli oylamalarda, geçersiz oy sayısı ise 36 oldu. Geçersiz oy kullanan milletvekilleri merak konusu oldu. 18 maddenin oylamasının genel durumu şu şekilde:Anayasa teklifinin 18. maddesi kabul edildi

Milletvekili sayısının 600'e çıkarılması, TBMM seçimleri ve cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir aynı gün yapılması, cumhurbaşkanı adaylığı ve seçimine ilişkin değişiklikler, birlikte yapılacak ilk TBMM ve cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe girecek.

AK Parti milletvekilleri, anayasa değişiklik teklifinin 1'inci turunun son oylaması nedeniyle kupalara oy atarken bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve bazı AK Parti milletvekilleri, anayasa değişiklik teklif kitapçığı ile de fotoğraf çektirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, oyunu kullandıktan sonra MHP sıralarında oturan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanına gitti ve tokalaştı.

Yıldırım, daha sonra CHP sıralarına geçerek, ön sırada bulunan Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Levent Gök ve CHP milletvekilleri ile de tokalaştı ve ayaküstü sohbet etti.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, teklifin ilk tur görüşmelerinde desteklerini, hoşgörülerini, eleştirilerini sunan milletvekillerine, Meclis çalışanlarına ve basın mensuplarına teşekkür etti.

Anayasa değişiklik teklifinin 2'nci tur görüşmelerinin şimdiden hayırlı olması temennisinde bulan Aydın, birleşimi, 17 Ocak Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.

anayasa değişiklik oylama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap