Reklamı Geç

'Arap İsyanı' İngilizlerin oyunudur

'Arap İhaneti Efsanesi' başlığıyla çıkan Derin Tarih dergisinde, yüz yıl önce Mekke Emiri Şerif Hüseyin’in İngilizlerin verdiği destekle Osmanlı’ya karşı çıkardığı isyanın, Arap ve Türk toplumundaki yansımaları, meydana getirdiği sonuçlar ele alınıyor.

'Arap İsyanı' İngilizlerin oyunudur
'Arap İsyanı' İngilizlerin oyunudur Haber Merkezi
Bu içerik 1134 kez okundu.

Derin Tarih dergisi Ocak 2017 tarihli 58. sayısında yüzyıllık bir meseleyi dosya konusu olarak işliyor. “Arap İhaneti Efsanesi” başlığıyla çıkan dergide, yüz yıl önce Mekke Emiri Şerif Hüseyin’in İngilizlerin verdiği destekle Osmanlı’ya karşı çıkardığı isyanın, Arap ve Türk toplumundaki yansımaları, meydana getirdiği sonuçlar ele alınıyor. Türk,  Arap akademisyen ve tarihçilerin katkı verdikleri dosyada dile getirilen ortak görüşlerden birisi, Araplar tarafında “Türkler bizi yüz yıllardır sömürdüler, baskı ve zulüm uyguladılar” söyleminin ve algısının hafızalarında, politikalarında, eğitim programlarında yer almasıdır. Bizde de “Araplar bizi arkadan vurdu, bize ihanet ettiler” gibi düşüncelerin toplumumuza yerleşmiş olmasıdır.

Dile getirilen diğer bir ortak görüş de; her iki tarafta da bu düşmanca düşüncenin, algının İngilizler tarafından inşa edildiğidir. Şerif Hüseyin’in isyanına bütün Arap toplumunun katılmadığı, destek vermediği, ancak Arap nüfusunun en fazla onda birinin bu isyana iştirak edip destek verdiği, bununla beraber Arap halkının büyük kısmının Osmanlı’nın yanında yer aldığı vurgulanan diğer önemli bir husustur.

İsyanın en ağır bedelini Filistinliler ödemiştir

Prof. Dr. Zekeriya Kurşun bu dosyanın editörlüğünü yapmış ve kendisiyle, ‘Arap isyanı değil Şerif Hüseyin isyanı’ başlığını taşıyan bir röportaj gerçekleştirilmiş. Kurşun, burada, iki toplumun özellikle Yavuz Sultan Selim ile başlayan münasebetlerinin tarihi, diğer Arap isyanları, bu isyanların çıkış sebepleri, Şerif Hüseyin isyanının çıkış sebebi gibi konuları kapsayan açıklamalarda bulunur. İngilizlerin devamlı surette Arap milliyetçiliğine vurgu yaparak bu milleti Türklerden koparmayı hedeflediklerini ifade eder. Bu isyanın ‘Arap isyanı’ olmadığını ısrarla teyit eder. Modern Arap tarihçilerinin ve sosyal bilimcilerin bu vakayı ‘Şerif Hüseyin İsyanı’ olarak değerlendirdiklerini açıklar.

Zekeriya Kurşun, Şerif Hüseyin isyanını hazırlayan tarihi, siyasi, sosyolojik, ekonomik sebepler hakkında da önemli bilgiler verir. Bu olayın Ortadoğu’da meydana getirdiği sonuçlarıyla ilgili görüşlerini dile getirir. Bu olay önce savaş döneminde toplumsal direnci kırmıştır. Araplar ve Türkler arasında soğukluk meydana gelmiştir. İşgalciler, bölgede Osmanlı’nın sömürgeci bir güç olduğu algısını yaymışlardır. İsyanın en ağır bedelini Filistin’in ödediğini belirtir Kurşun. Haşimiler varlıklarını sürdürmek için İsrail’in kurulmasına göz yummuşlar.

Bu isyan, İslam ile savaşma alanı olarak kullanıldı

Zekeriya Hoca, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren günümüze kadar bütün ders kitaplarını incelediğini, kitaplarda Arapların Türkleri arkadan vurduğuna dair doğrudan bir iddianın olmadığını söyler. Buna karşı Arapların ders kitaplarında konuya daha çok yer verildiğini ve olumsuz ifadelerin yer aldığını açıklar. Türkiye’de resmi görüş olarak Araplarla ilgili olumsuz bir argümanın geliştirilmediği, ancak bu isyanın bazı çevreler tarafından İslam ile savaşma alanı olarak kullanıldığı konusuna dikkat çeker. Anadolu’da Arap ihaneti üzerinden propaganda yapılması Arap ihaneti argümanını beslemiştir. Bu düşünce zamanla resmi söyleme de yansımıştır. Neticede halklar arasında ciddi soğukluklar meydana gelmiştir.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan ve bugüne kadar devam eden dünya düzeni, özellikle İslam âlemi ve biz Türkler için bir fetret devri olmuştur. Yüz yıllık fetretten kurtulmak, alışkanlıkları terk etmek kolay değildir. İslam âlemi bu oyunun farkına varmaya başlamış, bundan kurtulmanın yollarını aramaktadır.

Ortak tarihimiz, dinimiz, medeniyetimiz, inanç birliğimiz ve ortak menfaatlerimize göre hedef belirleyip hareket etmemiz bu fetretten kurtulmamızı sağlayacaktır. Derin Tarih dergisi, bu konuyu gündeme getirerek iki toplum arasında bir dostluk köprüsü inşa ediyor.

şerif hüseyin ingiliz arap osmanlı lawrence
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap