Reklamı Geç

Başkanlık için söz millette

Anayasa değişikliği teklifinin 2. turu da, CHP’nin tüm engellemelerine rağmen tamamlanarak, başkanlık sistemi için söz millete bırakıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından sonra Nisan ayından sistem değişikliği için sandık kurulacak.

Başkanlık için söz millette
Başkanlık için söz millette Haber Merkezi
Bu içerik 659 kez okundu.

1977’de merhum Başbakan Necmettin Erbakan ile Türkiye’nin gündemine giren, MHP’nin efsane lideri Türkeş’in desteğini alan, eski cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in Türkiye’nin kurtuluşu olarak gördüğü başkanlık sisteminin hayata geçirilmesi için tarihi adım atıldı. AK Parti ve MHP’nin uzlaşıyla birlikte hazırladığı 18 maddelik anayasa değişikliği teklifi 1. Tur’un ardından 2. turda Meclis’ten geçti. Milli iradenin temsil makamı olan Gazi Meclis adeta millete olan borcunu ödedi ve başkanlık sistemi için son söz devletin sahibi olan millete bırakıldı. Bu bağlamda, Teklifin tümü üzerinde yapılan gizli oylamaya 488 milletvekili katıldı. Oylamada 339 kabul, 142 ret oyu kullanıldı; 5 oy boş çıktı, 2 oy ise geçersiz sayıldı. Böylece Meclis görevini tamamlamış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teklifi onaylamasının ardından en geç 60 gün içerisinde referandum yapılacak. AK Parti kanadı referandum tarihinin 2 veya 9 Nisan olduğunu daha önce açıklamıştı.

Millet ne derse o

Başbakan Binali Yıldırım, oylamaların tamamlanıp, referandum yolunun açılması sonrasında sosyal medya hesabından önemli mesajlar verdi. Başbakan Yıldırım, sandık başına gidecek olan milletin Türkiye’nin geleceği açısından en doğru kararı vereceğini belirtirken, şunları kaydetti: “Anayasa değişikliğini gerçekleştirecek olan aziz Türk milletidir. Bizler görevimizi yaptık; işi asıl sahibine, milletimize tevdi ettik. Artık karar milletimizindir. Milletimizin verdiği karar, başımız gözümüz üzerinedir. Milletimiz sandığa gidecek; aklıyla ve vicdanıyla oy kullanıp Türkiye için en doğru tercihi yapacaktır. Şimdiden bu Anayasa değişikliğinin ülkemiz, geleceğimiz ve Türkiye’nin aydınlık yarınları için uğurlu ve kademli olmasını diliyorum.”

Hayırlı olsun

CHP’nin tüm ikna çabalarına rağmen milli irade yanlısı tutumundan vazgeçmeyen MHP’nin milli lideri Devlet Bahçeli ise milletvekillerine teşekkür ederken, “Milletimiz için hayırlı uğurlu olsun. İnşallah Türk milleti, yapacağı kendi değerlendirmesiyle de yine milletimize bir fayda sağlayacaktır” diye konuştu.

Yeni Türkiye’ye “Evet”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da anayasa hazırlığı ve Meclis’tek oylamada özveri ile çalışan AK Parti ile MHP grubunun Türkiye için büyük adımlar attığını vurgulayarak, “Hamdolsun şimdi söz milletimizde. Milletimiz de inşallah istikrarsızlıkların tarihe gömülmesine, milli iradenin yegane karar verici olmasına, Yeni Türkiye’ye EVET diyecek” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun morali bozuldu

Rejim tartışmaları, kanlı tehditleri işe yaramayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği teklifinin kabulü sonrası tutumunu yine değiştirmedi. Rejimi savunma ezberinden vazgeçmeyen Kılıçdaroğlu, referanduma “Evet” diyerek millete söz hakkı veren milletvekillerine hakaretler savurarak, “Parlamentoda oynanan oyunu milletimizin bozacağına yürekten inanıyorum. TBMM’de yapılan hatayı milletimiz düzeltecektir. 200 yıllık demokrasi mücadelesi geriye döndürülemez” dedi. Kılıçdaroğlu’nun sinirli halleri dikkatlerden kaçmadı.

başkanlık referandum ak parti mhp chp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap