Reklamı Geç

'Dünya kenti' Ani gelinliğini giydi

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesindeki Ani Örenyeri'nde etkili olan kar yağışıyla oluşan görüntüler, fotoğraf severlerin ilgisini çekti.

 'Dünya kenti' Ani gelinliğini giydi
 'Dünya kenti' Ani gelinliğini giydi Haber Merkezi
Bu içerik 471 kez okundu.

Bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için "dünya kenti" olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Ani Örenyeri, kar yağışının etkili olmasıyla beyaza büründü.

Kars'ta, kurulduğu günden itibaren 23 medeniyete ev sahipliği yapan, aynı zamanda Kafkaslar'dan Anadolu'ya ilk giriş kapısı olan Türkiye-Ermenistan sınırındaki Ani, farklı medeniyetlerden mimari eserlerle dikkati çekiyor.

İlk yerleşimin milattan önce 6 binli yıllara dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bağratlı Beyliği, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Ani Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile Rusların hüküm sürdüğü Ani'de, 21 tarihi eser halen ayakta duruyor.

Bu eserler Doğu Anadolu Bölgesi'nde bir süredir etkili olan kar yağışıyla beyaz gelinliğini giydi. Kartpostallık görüntülerin oluştuğu antik kente fotoğraf severler akın etti.

Çanakkale'den Kars'a Ani Örenyeri'ni gezmeye gelenlerden Yağmur Yalızlı, antik kentin herkesin görmesi gereken bir mekan olduğunu vurgulayarak, "Burada çok sayıda eser var, kilise var. Bu eserler hakkında insanlar burada bilgi alsınlar. Ben çok sevdim burayı, herkes buraya gelmeli. Çok güzel bir yer." dedi.

kars ani unesco
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap