Reklamı Geç

Şahadetinin 52. Senesinde Malcolm X

Amerikan tarihindeki en etkili insan hakları savunucularından, ABD’de ırkçılığa karşı etkin bir mücadele veren, ülkenin büyük çoğunluğunun gayrimüslim olan ülkede İslam’ı sevdiren kişilerin başında gelen Malcolm X bundan 52 sene evvel 1965 senesinde uğradığı suikast sonucunda şehit edildi.

Şahadetinin 52. Senesinde Malcolm X
Şahadetinin 52. Senesinde Malcolm X Haber Merkezi
Bu içerik 815 kez okundu.

Asıl adı Malcolm Little olan Malcolm X, 1925 yılında siyahilerin özgürlüklerine kavuşamayacaklarına ve Afrika'ya geri dönmeleri gerektiğine inanan Earl Little isimli bir rahibin oğlu olarak dünyaya geldi.

 5 yaşındayken babası faili meçhul bir cinayetle öldürülen ve annesi akıl hastanesine kapatılan Malcolm, yoksulluk ve zorluklar içinde geçen çocukluğunun ardından 1946'da hırsızlık suçlamasıyla hapse mahkum oldu.

Bu dönemde siyahi milliyetçiliği savunan Nation of Islam (İslam Milleti) hareketinin lideri Elijah Muhammed'in görüşlerini benimseyen Malcolm, 1952'de cezaevineden çıkınca bu harekete katıldı.

Davasının isimsiz bir hizmetkarı olduğunu simgelesin diye X soyadını kullanmaya başlayan Malcolm, karizmatik kişiliği, enerjisi ve sözünü sakınmayan, hararetli hitap tarzı sayesinde kısa sürede hareketin önde gelen yüzlerinden biri oldu.

Hacca giderek İslam ile tanıştı

Yaptığı hac ibadetinden sonra Sünni Müslüman olduğunu açıkladı. Hac ibadetini yerine getirirken; ırk, dil, renk ayrımı olmadığını, Amerika’da gördüğü İslam ile Mekke’de gördüğü İslam’ın arasındaki farkı anlamasıyla içerisinde bulunduğu oluşumun ırkçı tutumları nedeniyle, dine bakışı, toplumu ve dünyayı okuyuşunu eleştiren Malcolm  1964 senesinde gruptan ayrıldığını açıkladı. Mekke’den dönüşüyle beraber Müslüman (Sünni) olduğunu bildirdi.

Gruptan ayrıldıktan sonra Amerikan toplumunun ırk problemlerini çözmesi için İslam dinini anlaması gerektiğini ve tüm ırkların kardeşliğini esas alan insan hakları mücadelesini savunan Malcolm ismini değiştirerek El-Hajj Malik El-Shabazz (el-Hac Malik eş-Şahbaz) olarak kullanmaya başladı.

Malcolm X ve Muhammed Ali’nin kardeşliği

Dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali henüz Müslüman değilken, Malcolm X ile “İslam Ulusu” örgütü vesilesiyle tanışıp çok yakın dost oluyorlar. Muhammed Ali, Malcolm X’i kendisine rehber edinerek fikirlerine son derece önem veriyor. Tatillerini ailecek beraber geçirecek kadar samimileşen iki dost, Muhammed Ali’nin Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olduğu karşılaşmada da yerini alıyor. Tüm Amerika’yı  kitleyen  karşılaşmada Muhammed Ali’nin en büyük destekçisi oluyor. Karşılaşma sonunda Müslüman olduğunu açıklayan Cassius Clay isminin bundan böyle “Muhammed Ali” olarak değiştirdiğini ilan ediyor.

Malcolm X’in  Şahadeti

Bundan tam 52 sene evvel 21 Şubat 1965 senesinde Manhattan’daki Audubon Salonunda konuşma yapmaya hazırlanırken, dinleyicilerin arasından “Zenci! Ellerini cebimden çek!” diye bağırdı. Malcolm ve korumanlarının olayı bastırmaya çalıştığı anda, ileriye doğru atılarak Malcolm’un göğsüne ateş etti. 2 kişinin daha saldırıya eklenmesi ile onlarca mermi sıkılarak Malcom X haince şehit edildi. Yapılan otopsiye göre göğsünde, sol omzunda, kollarında ve bacaklarında olmak üzere 21 yerinden yaralandığı belirlendi.

Malcolm X’in akıllara kazılan sözleri

* Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.

Şehit edilişinin 52.senesinde Malcolm X’e (el-Hac Malik eş-Şahbaz) Allah'tan rahmet diliyoruz.

 

malcom x
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap