Reklamı Geç

Yerli otomobilde hedef 2019

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobili 2019 yılında görebileceğimizi söyleyerek, "Şu anda elektrikli otomobile eğilim var. Çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz" dedi.

Yerli otomobilde hedef 2019
Yerli otomobilde hedef 2019 Haber Merkezi
Bu içerik 581 kez okundu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AA Editör Masası'nda yerli otomobille ilgili olarak hedefin 2019 olduğunu söyledi. Dünyanın elektrikli modellere kaydığının da altını çizen Bakan Özlü, "Şehirçi emisyon miktarına getirilen sınırlamalar öncelikli hedeflerimiz arasında çünkü Avrupa Birliği üyesi birçok ülkede şehir içine karbon yayan otomobiller yasaklanıyor" diye konuştu.

"Yerli otomobilde çalışmalar iyi gidiyor"

Özlü, yerli otomobil konusunda iş modelinde değişiklik yapıldığını söyleyerek, " Özel sektörün önde olduğu devletin desteklediği bir model yapıyoruz. Dünya için otomobil üreteceğiz. Otomobil yapmak teknik açıdan Türkiye için problem değil. Mühendislerimiz, sanayimiz her segmentte otomobil üretir. Konu ticari. Yani teknolojik ağırlığı daha az. Örneğin biz devlet olarak otomobil yaptık, bir vatandaşımız da aracı satın alıp Erzurum'a gitti. Orada araba bozuldu. Bir servis ihtiyacı, bir satış noktası ihtiyacı doğacak. Böyle bir durumda servisler devreye girmeli. Bu nedenle sanayicilerimizin önde olduğu bir model istiyoruz. Tek kişinin yapması da riskli. Çok fazla kişinin de bunu üstlenmesi riskli. Otomobili üretecek ve servis noktalarını kurabilecek doğru ve istekli bir grup arzu ediyoruz. Çalışmalar iyi gidiyor. İnşallah önümüzdeki günlerde bu kişileri de açıklayacağız" dedi.

"Yerli otomobil 2019'da yollarda"

Yerli otomobilde hedeflerinin özellikle şehiriçi emisyon miktarlarına getirilen sınırlamalar olduğunu dile getiren Özlü, "AB üyesi birçok ülkede şehir içine karbon yayan otomobil yasak. Elektrikli otomobile eğilim var. Bizim için acil olan şehir içi taksi ve ekektrikli model. 2019'u hedef alıyoruz. Çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz. Hedefimiz 2019, inşallah 2019'da arabayı göreceğiz" diye konuştu.

"Teknoloji ekonomiye fayda sağlamalı"

Sanayicilerin teknolojiyi ekonomik faydaya çevirdiğini belirten Bakan Özlü, "Ekonomiye fayda sağlayacak bir mekanizma kurmaya çalışıyoruz. Burada Türkiye'de çok sayıda kurum Ar-Ge ve teknolojiye destek veriyor. Bunları tek bir çatıda birleştiriyoruz. Devletin tek bir Ar-Ge fonu olsun diyoruz. 21 üye gündemindeki konulara göre 3 üyenin karar alabileceği bir mekanizma getiriyoruz. Özek hesapta toplanan bir bütçe sistemi getiriyoruz. Siyasi stratejik hedeflere uygun destek vereceğiz. Her alanda destek verdiğimizde bir sonuç gelmiyor. TÜBİTAK'tan çok firmaya destek vermişiz ama çok sonuç çıkmamış. Yeni sistemde ölçülebilir bir yöntem olacak. Performans değerlendirmesi yapacağız. Ne kadar harcadığımızdan ziyade bu harcamalarda ne elde etmişiz buna bakacağız" şeklinde konuştu.

"Cep telefonu yeterli olacak"

"Bizim girdiğimiz süreç 4.0 süreci" diyen Bakan Özlü, "Japonlar buna "Süper Toplum 5.0" diyor. Teknoloji toplumları dönüştürüyor. Bilgi toplumu diyorduk, tarım toplumu diyorduk. Yeni süreç topluma etkisinin ne olacağı kesinleşmiş durumda değil. Evinizde buzdolabı var. Buzdolabında yiyecekler var. Domates azaldı, cep telefonunuza mesaj gelecek, "Domates azaldı alın" diye. Ya da marketinize bu anlamda mesaj gidecek. Makinelerin birbirine konuştuğu bir düzene doğru gidiyoruz. İnsansız otomobiller gündemde. Elektrikli otomobiller gündemde. Cep telefonunuzdan otomobili çağıracaksınız, otomobilinize nereye gitmek istediğinizi söyleyeceksiniz ve oraya gidecek. Park derdiniz olmayacak. Sadece cep telefonuyla tüm işlerinizi halledeceksiniz. Bunlar bilim- kurgu değil, yakın gelecekte bunları göreceksiniz" dedi.

"Antartika'ya bilim merkezi"

Antartika'ya kurucak bilim merkezinin sorulması üzerine Bakan Özlü, "Barış için bilimi öne çıkaracağız. Bunun çalışması bizim bakanlığa verildi. Bu çalışmaya göre Antartika'da mevsim buradakinin tam tersi biliyorsunuz. 15 Kasım-15 Mart arası orada yaz. Bu dönemde oraya bir heyet göndereceğiz. İstanbul Teknik Üniversitesi'den hocalarımız, diğer üniversitelerden hocalarımız var. Türkiye'nin Antartika'da bilim üssü olacak. Başka ülkeler de orada çalışıyorlar. Piri Reis'in haritasında Antartika bölgesinin olduğuna dair işaretler var. Bir harita yaptırıyoruz. Antartika'da hak iddia eden ülkelerin belgelerinin sunulduğu müzede sergileyeceğiz. Biz de orada hak iddia edeceğiz. Piri Reis haritasında böyle bir yer var diye işaret ediyor. Kuracağımız yapılar, binalar Türkiye'de yapılacak, gemiyle oraya yollayacağız. Amacımız bir gemimiz olsun. Geminin buz kıran özelliği olması lazım, envanterimizde bu özelliğe sahip gemi yok. Belki bir yeni gemi yapacağız veya kiralayacağız. Türkiye büyük bir ülke. Dünyada ilk 20 büyük ülke arasındayız. Kendi içinde kapalı bir ülke değil. Dünyanın hem uzaydan hem diğer milletlerin faydalandığı kaynaklardan, ülkemizin de faydalanması gerekir" diye konuştu.

yerli otomobil 2019 faruk özlü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap