Reklamı Geç

Bu topraklar, şairlerin nefesiyle yoğrulmuştur

Yazar Aydoğan, "Şiir kitaplarının fazla satmadığı doğrudur, ben de şahsen öyle düşünüyorum. Belki doğru olan da budur. Şiir az satmalıdır, yanlış olan ise bunun bir eksiklik olduğunu düşünmektir." dedi.

Bu topraklar, şairlerin nefesiyle yoğrulmuştur
Bu topraklar, şairlerin nefesiyle yoğrulmuştur Haber Merkezi
Bu içerik 642 kez okundu.

Yazar Mustafa Aydoğanedebiyat alanında tüm zamanların en gözde türünün şiir olduğunu vurgulayarak, "Bizim edebiyat geleneğimiz şiir geleneğinden ibarettir. Bu topraklar şairlerin nefesiyle yoğrulmuştur. Zaman zaman şiir ikliminden uzaklaşmalar olsa da insanın söyleyebileceği en yüksek söz biçiminin şiir olduğu gerçeği değişmez." dedi.

Şiirin önemini ve günümüzdeki durumunu değerlendiren Aydoğan, "Şiirin boynu bükük olduğuna dair bir kanı var. Şiirin boynunun bükük olduğunu söylemek tarihsel olarak doğru değil. Önceleri, 'Herkes yazmaya şiirle başlar, şiir yazmayı beceremeyenler diğer türlere yönelir' gibi bir söylenti vardı. Espri dozu taşısa da bu ifadenin taşıdığı bir gerçeklik var. O da şu, bizim edebiyat geleneğimiz şiir geleneğinden ibarettir. Bu topraklar şairlerin nefesiyle yoğrulmuştur. Zaman zaman şiir ikliminden uzaklaşmalar olsa da insanın söyleyebileceği en yüksek söz biçiminin şiir olduğu gerçeği değişmez." ifadelerini kullandı.

Aydoğan, zaman zaman şiir ikliminden uzaklaşmalar olsa da insanın söyleyebileceği en yüksek söz biçiminin şiir olduğu gerçeğinin değişmediğini söyleyerek, "Şiir kitaplarının fazla satmadığı doğrudur, ben de şahsen öyle düşünüyorum. Belki doğru olan da budur. Şiir az satmalıdır, yanlış olan ise bunun bir eksiklik olduğunu düşünmektir." diye konuştu.

"Şairlik bir maya meselesidir"

Yazar Aydoğan, şiir yazan gençlerin, yayıncılar tarafından, "Şiir kitabı satmaz, alıcısı yok denecek kadar az. Öykü ya da roman yaz." sözleriyle geri çevrildiğine dikkati çekerek, bu bahanelerin arkasında başka gerekçeler olabileceğini, yayıncıların kaygılarını doğru anlamak gerektiğini aktardı.

Mustafa Aydoğan, özellikle genç şairlerin, yazar ve şair Alaeddin Özdenören kitaplarını okumasının gerektiğini söyleyerek, "Onlara, şiirin iklimine dair önemli fikirler vereceğini sanıyorum. Şiir, bir iklim meselesidir. Şairlik, kendine özgü bir hayat ve duyuş biçimidir ama bunlardan daha önemli bir şey var. Şiir bir amaç değil, sonuçtur. Şairlik bir maya meselesidir." dedi.

Özdenören'in, şiiriyle edebiyata ciddi bir miras bıraktığının altını çizen Aydoğan, "Özdenören'in, sadece şiiriyle değil düşünce yazıları ve denemeleriyle de kayda değer bir tarafı vardır. Şiirleri, denemeleri ve yazılarının bir kısmı kitaplaştı ama söyleşileri dağınık halde dergi sayfalarında, televizyon kayıtlarında öylece kaldı. Biz, bu çalışmaların okuyucuya ulaşmasını istedik." diye konuştu.

"Adeta 'Şiirin çılgınlığından çekinir hale geldim"

Aydoğan, Özdenören'in bir televizyon programında "Şiir beni korkutmuştur" ifadesini kullandığını ve bunun kendisine çok ilginç geldiğini aktararak, "Bir şairin şiirden korktuğunu söylediğine daha önce hiç rastlamadım diyebilirim. Bahsettiğim söyleşiyi okuyanlar görecektir. Bu sözün devamında daha da ilginç bir şey söylüyor. Adeta 'Şiirin çılgınlığından çekinir hale geldim' diyor." değerlendirmesinde bulundu.

şiir şair edebiyat mustafa aydoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap