Reklamı Geç

Türk Dünyası bu sene Nevruz’u Türkistan’da kutlayacak

TÜRKSOY tarafından 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilen Kazakistan’ın Türkistan şehrinde Ahmet Yesevi Üniversitesinin destekleriyle çeşitli etkinliklere imza atılacak. Hoca Ahmet Yesevi’nin yaşadığı topraklarda bir araya gelecek olan binlerce kişi, baharın gelişi Nevruz’u da kutlayacak.

Türk Dünyası bu sene Nevruz’u Türkistan’da kutlayacak
Türk Dünyası bu sene Nevruz’u Türkistan’da kutlayacak Haber Merkezi
Bu içerik 643 kez okundu.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi kararıyla, 2017 yılı ‘’Türk Dünyası Kültür Başkenti’’ olarak ilan edilen Kazakistan’ın Türkistan şehrinde gerçekleştirilecek görkemli açılış töreni için geri sayım başladı. Yarın, TÜRKSOY üyesi ülkeler kültür bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek açılışla eş zamanlı olarak Nevruz kutlamaları da yapılacak. 
Pir-i Türkistan olarak bilinen, Hoca Ahmet Yesevi’nin yaşadığı topraklarda bir araya gelecek olan binlerce kişi, baharın gelişi Nevruz’un yanı sıra, kadim Türkistan şehrinin Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak seçilmesini kutlayacak. Tarihi İpek Yolu güzergahının önemli bir şehri olan Türkistan, ilan edilen yıl kapsamında, yıl boyu gerçekleştirilecek etkinliklerle farklı alanlardan sanatçıların, bilim insanlarının buluşma noktası haline gelecek.

"Türkistan ve Türkoloji" sempozyumu düzenlenecek

Ahmet Yesevi Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, Türkistan'ın 2016'da Azerbaycan'ın Şeki şehrinde gerçekleşen 34. Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey toplantısında üye ülkelerin kültür bakanlarının oybirliğiyle Kazakistan'ın Türkistan şehrinin, 2017 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildiği hatırlatıldı. Açıklamada, Kazakistan, Türkistan ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin bu kapsamda çeşitli faaliyetlere imza atmak için hazırlıklara başladığı bildirildi. Buna göre, 33 Türk ve akraba topluluğundan gelen öğrencileri bünyesinde barındıran Ahmet Yesevi Üniversitesince de Güney Kazakistan Eyaleti Valiliği işbirliğinde uluslararası "Türkistan ve Türkoloji" sempozyumu düzenlenecek. Yarın, Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleşecek sempozyuma 600'e yakın akademisyen katılmak için müracaatta bulundu. Sempozyuma 20 farklı ülkeden Türkolojiye gönül veren ünlü Türkologlar ile Türkiye, Kazakistan ve birçok ülkeden diplomatlar da katılacak.

200 sanatçı bir araya gelecek

TÜRKSOY Nevruz kutlamaları bu yıl Balkanlar’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Orta Asya’ya uzanan coğrafyada gerçekleştirilecek etkinliklerle gönülleri bir kez daha feth edecek. 22 ülkeden, 200’e yakın sanatçının katılımıyla gerçekleşecek etkinliklerin en geniş kapsamlısı, Türkistan şehrinde olacak. Avrupa ve Asya kıtasının genç sanatçıları, Hoca Ahmet Yesevi’nin yaşadığı topraklarda bir araya gelerek, Türk medeniyetinin en önemli geleneklerinden biri olan Nevruz’un yanı sıra kadim Türkistan şehrinin Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesini bir arada kutlayacak. Güney Kazakistan Eyalet Valiliği, bölge halkının yapılacak faaliyetlere katılımını artırmak için söz konusu şenliklere günler kala faaliyetlerle ilgili bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdi. TÜRKSOY Türk dünyası kültür başkenti kapsamında yıl içerisinde Türkistan ve Çimkent şehirlerinde 40'tan fazla etkinlik gerçekleştirilecek. Bu yılın sonuna doğru kapanış töreniyle birlikte TÜRKSOY 2018 Kültür başkenti seçilerek program sona erecek.

türk dünyası nevruz türkistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap