Reklamı Geç

Emperyalist Bat'ı Musul’u mahvetti

Terör örgütü DAEŞ’ten kurtarmak amacıyla başlatılan operasyonların kurbanı Musullu siviller oldu. Şubat ayında başlatılan operasyonlar kapsamında 4 bine yakın sivilin katledildiği açıklandı. Yüz binden fazla sivil ise evlerini terk etti.

Emperyalist Bat'ı Musul’u mahvetti
Emperyalist Bat'ı Musul’u mahvetti Haber Merkezi
Bu içerik 650 kez okundu.

Irak’ta Musul kentinin Batı yakasını terör örgütü DAEŞ’ten kurtarmak için 19 Şubat’ta ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile Irak Ordusu’nun başlattığı operasyon tam bir sivil katliamına dönüştü. 
Operasyon başlamadan önce bölgede bulunduğu duyurulan 600 bin sivilden yaklaşık 4 bini bu bir aylık sürede koalisyon bombardımanları ve DAEŞ’in saldırıları nedeniyle öldü. 
137 bin sivil zor şartlarda kamplara kaçmayı başarırken, birçok yerleşim yeri de enkaza döndü. 
Gelen bilgilere göre 487 bin yerleşim yerinden 10 bini kullanılamaz hale geldi. Şu an çoğu çocuk ve kadın 450 bin sivilin mahsur durumda.

ENKAZLAR CESET DOLU 

Irak ordusunda görevli Yarbay Muhammed Abdullah, enkaz altında bulunan cesetlerden bazılarının 20 günden fazla süredir orada kalmasından ötürü çürümesi ya da bombardıman nedeniyle tespit edilemeyecek durumda olması nedeniyle kimlik tespitinin yapılamadığını ifade etti. Sadece son bir haftada koalisyon uçaklarının yaptığı hava saldırılarından dolayı 500’e yakın sivil yaşamını yitirmişti.

AÇLIK VE HASTALIK BÜYÜK TEHDİT 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Irak Temsilcisi Bruno Geddo, sivillerin kaçarak da kurtulamadığını aktardı. Geddo, “DAEŞ, kaçmak isteyen sivilleri keskin nişancılarla vuruyor veya yakaladığı yerde idam ediyor” diye konuştu. Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam ise, Batı Musul’da mahsur kalanların 350 bininin çocuk olduğunu ve bunların açlık ve hastalıklarla burun buruna mücadele ettiği uyarısını yaptı.

ONBİNLERCE KAYIP SİVİL VAR

Kamplara ulaşabilen az sayıdaki sivil, ne geride bıraktıkları Batı Musul’da ne de geldikleri kamplarda yakınlarını bulamıyor. Kaybolanların henüz ortaya çıkarılmayan toplu mezarlarda ya da enkaz altlarında olduğu tahmin ediliyor.

MUSUL OPERASYONUNA ARA VERİLDİ 

Irak ordusu son günlerde çok sayıda sivilin öldüğü Musul'da DAEŞ'e karşı yürüttüğü operasyonu durdurma kararı aldı. Irak Federal Polisi sözcüsü, sivil ölüm oranının yükselmesinden dolayı Musul'un batısının DAEŞ’ten alınması için yürütülen operasyonun durdurulduğunu belirtti. Sözcü şu ifadeleri kullandı: "Eski Kent'te çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi sonrası planlarımızı yeniden gözden geçirmek için operasyonlara ara vermek zorunda kaldık. Yeni saldırı plan ve taktikleri hazırlama vakti. DAEŞ'i oradan çıkarmanın, daha fazla sivil ölümüne yol açmayacağından emin olmamız gerekiyor."

batı musul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap