Reklamı Geç

Filmi 2004’e geri saran AKPM, ipleri koparmanın peşinde

Türkiye’nin güçlenmesi karşısında beyninden vurulmuşa dönen Avrupa, 54 yıllık filmin son bölümünü 13 yıl öncesine geri sardı. Dün toplanan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), ‘Türkiye’nin denetim sürecine alınması’ talep edilen karar tasarısını kabul etti. 45 aleyhte ve 12 çekimser oya karşın 113 lehte oyla kabul edilen karara AB Bakanı Ömer Çelik “Bu kararın Türkiye’nin gerçekçiliği ile alakası yok” diyerek tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise “yerleşik usullerin dışında siyasi saiklerle alınan bu haksız kararı şiddetle kınıyoruz” denildi.

Filmi 2004’e geri saran AKPM, ipleri koparmanın peşinde
Filmi 2004’e geri saran AKPM, ipleri koparmanın peşinde Haber Merkezi
Bu içerik 573 kez okundu.

ÜYELERİN YARISI YOKKEN OYLAMA

AKPM'nin Strazburg'da yapılan 2017 Bahar Dönemi Genel Kurulu'nda, AKPM Türkiye raportörleri Estonyalı Marianne Mikko ve Norveçli Ingebjorg Godskesen tarafından hazırlanan "Türkiye'de Demokratik Kurumların İşleyişi" konulu rapor görüşülerek, raporun ekindeki karar tasarısı için oylama yapıldı. Türkiye'nin denetim sürecine alınması 45 aleyhte 113 lehte, 12 çekimser oyla kabul edildi.

AKPM'NİN İDDİALARI TRAJİKOMİK

Hollanda'da sadece bir belediye başkanının bir dakikada OHAL ilan etmesini ve Fransa'da bir yılı aşkın süredir devam eden OHAL'i görmeyen AKPM, Türkiye raportörlerince hazırlanan raporda, FETÖ'nün iç savaş ve işgal girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hal uygulaması çerçevesinde alınan karar ve uygulamaları eleştirerek, demokratik kurumların işleyişinin bozulduğunu iddia etti.

RAPOR HATALARLA DOLU

Rapora dair AKPM Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan itiraz bildirisi kaleme aldı. Raporun ve karar tasarısının hatalarla dolu olduğunu belirten Küçükcan, Türkiye'ye karşı ayrımcı bir yaklaşımın sergilendiğini ve tasarının kabulü halinde AKPM'nin Türk kamuoyu nazarında değerini kaybedeceğini vurguladı.

TERÖRLE MÜCADELEMİZDEN RAHATSIZLAR

AKPM'nin Türkiye'nin teröre karşı mücadelesinde yanında olması gerektiğini kaydeden AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Küçükcan, ülke olarak FETÖ, PKK ve DAEŞ başta olmak üzere sayısız terör örgütüyle mücadele edildiğini ve getirilen uygulamaların bu tehditlere karşı olduğunu belirtti.

AKILLARI 16 NİSAN'DA KALMIŞ

Hezeyanlarla dolu karar tasarısına yapılan en son eklerde ise, Türkiye'de idam cezasının yeniden kabul edilmesinin Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyeliği ile bağdaşmadığı bildirilerek, Yüksek Seçim Kurulu'nun cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi halkoylaması ile ilgili bütün itirazları tam anlamıyla incelemesi talep edildi.

‘TERÖRLE MÜCADELE MEŞRU HAKKIMIZ'

AKPM'nin dünkü kararını “izlenmesi gereken yerleşik usullerin dışında siyasi saiklerle alınan bu haksız kararı şiddetle kınıyoruz” diyerek eleştiren Türk Dışişleri, “Ülkemiz PKK, FETÖ ve DEAŞ gibi en kanlı terör örgütleriyle aynı anda mücadele etmektedir. Anayasal düzenini ve ulusun varlığını hedef alan tehlikelere karşı, uluslararası yükümlülüklerine bağlı kalarak, gerekli ve orantılı tedbirler almaktadır. Bu bir devletin en temel ödevi ve meşru hakkıdır” açıklamasında bulundu. AB Bakan Ömer Çelik ise "Üyelerin yarısının katıldığı bir toplantıda bu karar alınıyor. Kesinlikle yanlış ve haksız bir karar. Bu kararın Türkiye'nin gerçekçiliği ile alakası yok" dedi.

CHP'DEN AVRUPA'YA DESTEK

FETÖ, PKK, DAEŞ gibi terör örgütlerine destek veren AKPM, 16 Nisan konusunda da CHP'ye arka çıktı. Dostlarına jest yapmaktan geri kalmayan CHP ise AKPM'yi haklı buldu. AKPM üyesi suçu yine hükümete attı. Bu sayede faşist ve satanist dostlarıyla aynı yatağa girdi.

akpm türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap