Reklamı Geç

Sinemayı hak yolunda kullananlara selâm olsun

Müslümanların ahvaliyle dertlenen her ferdin serzenişidir sinemayı etkin kullanamayışımız. Bu minvalde yola çıkan Siyer Vakfı yöneticileri, bu yıl 4’üncüsünü düzenledikleri Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması ile Peygamber Efendimizin (s.a.v) örnek hayatını ve en güzel sözlerini tüm insanlığın seyretmesini sağlayacak.

Sinemayı hak yolunda kullananlara selâm olsun
Sinemayı hak yolunda kullananlara selâm olsun Haber Merkezi
Bu içerik 623 kez okundu.

‘Ey Peygamber! Biz seni hakikaten bir şahit, bir müjdeleyici ve bir uyarıcı olarak gönderdik' (Ahzap / 45)

Müslümanların ölçüsü Allah'ın (c.c) kelamı Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünneti seniyyesidir. Hayatı Kur'an üzere olan Peygamberimizin (s.a.v) her hareketini ve her sözünü bilmek Allah'ın (c.c) kelamını anlamamız açısından en önemli ölçüdür. Bu düşüncelerle 2010 yılında Muhammed Emin Yıldırım öncülüğünde kurulan Siyer Vakfı, alemlere Rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa'nın (s.a.v), Müslümanlara ve tüm insanlığa tekrar tekrar anlatmak için Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film ve Senaryo Yarışması tertipledi.

Yarışmaya ilgi büyük

Bu sene dördüncüsü düzenlenen Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması, tüm ülkelerdeki Müslüman senaristler ve yönetmenler tarafından büyük bir teveccüh görmüştü. Zira, bulunduğumuz çağın ön önemli kitlesel iletişim aracı ‘sinemayı' etkin kullanamayışımız İslam alemi için büyük bir kayıptır. İslami hayatı, Kur'an-ı Kerim'i ve sünneti sinema ekranlarından tüm insanlığa ulaştırmalıyız derdiyle ah-u zar eden Müslüman gönüllerin birleştiği Siyer Vakfı'nın düzenlediği bu yarışma, bir nebze de olsa derdimize çare olacak nitelikte.

Peygamberimizin (s.a.v) hayatının herkes bilmeli

Nitekim Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması, sinema sektöründe Hz. Peygamber'in (s.a.v) emin kişiliğinin, hayatı boyunca mücadele ettiği hak davasının, örnek ahlâkının, sade hayatının anlaşılabilmesi konusunda bir farkındalık oluşmasını sağlayacak kısa metrajlı filmler ve senaryolar üretilmesi ve bu alanda gayret içerisinde olanların desteklenmesi amacıyla düzenlendi.

Nasıl ki Rızayı İlahiyi kazanmak için cami, okul ve çeşme yaptırıyorsak, sinema ekranlarında yayınlanacak bir film de aynı minvalde önemlidir. Bu yüzden Siyer Vakfı yöneticilerine, bu projeye emek verenlere ve Hakk yolunda sinemayı kullananlara selam olsun. Allah onlardan razı olsun.

Yarışma başvuruları ‘En Güzel'in Sözleri' temasıyla başladı

Geçtiğimiz gün İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıyla 4. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması başvuruları resmen başladı. Ahzap süresinden ayetler okuyarak başlayan programa Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya'nın yanı sıra, AK Parti İstanbul milletvekilleri Halis Dalkılıç, Mehmet Ali Pulcu, senaristler, yönetmenler, oyuncular, yarışma jüri üyesi ve çok sayıda basın mensubu da katıldı.

Türkiye'de ve dünyada bir ilk olma özelliğine sahip olan yarışma, 2014 yılında 50 filmin katılımı ile başlamış, toplam 35.000 TL ödül dağıtılmıştı. Geçtiğimiz yıl 143 filmin katılımı ile 3.'sü gerçekleştirilen yarışmada dereceye girenlere toplam 65.000 TL ödül dağıtıldı. Bu yıl ise uluslararası bir kimlikle tüm dünyadan filmler ve senaryolar kabul edecek olan yarışmada dereceye girenlere toplam 100.000TL ödül dağıtılacak.

Tören 18 Şubat 2018'de 

Bu seneki teması ‘‘En Güzel'in Sözleri” olarak belirlenen yarışmanın son başvuru tarihi kısa film ve animasyon için 31 Aralık 2017, senaryo için 30 Eylül 2017 olan ve çok sayıda ülkeden yönetmenlerin ve senaristlerin katılımının beklendiği yarışmanın gala ve ödül töreni 18 Şubat 2018'de yapılacak. İki aşamalı değerlendirmenin yapılacağı, kurmaca ve animasyon türünde eserlerin kabul edileceği kısa film yarışması iki ayrı kategoride, senaryo yarışması ise tek kategoride değerlendirilecek.

Yarışmanın bu seneki teması ‘‘En Güzel'in Sözleri” olarak belirlenmiştir. Eserler bu çerçevede ele alınacak ve değerlendirilecektir.

Katılımcıların istenen materyaller ile 31 Aralık 2017 tarihine kadar www.alemlererahmetfilm.com adresinden başvuruda bulunabilirler.

juri

Jüri üyeleri (soldan sağa) Ali Osman Emirosmanoğlu, Bahadır Yenişehirlioğlu, Mehmet Kaman, Şafak Tavkul ve Taha Feyizli

sinema kısa film peygamberimiz siyer vakfı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap