Reklamı Geç

Selçuklu ve Osmanlı dönemi bu parkta yaşatılıyor

Konya'da açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı Kalehan-Ecdat Bahçesi parkı, Selçuklu ve Osmanlı dönemini yansıtan yapılarıyla ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Selçuklu ve Osmanlı dönemi bu parkta yaşatılıyor
Selçuklu ve Osmanlı dönemi bu parkta yaşatılıyor Haber Merkezi
Bu içerik 802 kez okundu.

Konya'nın merkez Selçuklu ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını gerçekleştirdiği Kalehan-Ecdat Bahçesi parkı, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor.

Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilen parkta; surlar içinde liman, 12 bin 500 metrekarelik gölet, boğaz yalısı, Osmanlı sokağı, namazgah çeşmesi, seyir kulesi, deniz feneri, Osmanlı otağı amfisi, hasbahçe ile Selçuklu hanı yer alıyor.

Selçuklu hanının restoran olarak hizmet vereceği, kamelyalar ve sosyal donatıların da yer aldığı parkın göletinde ise kayıklarla gezinti yapılabilecek.

Zırh ve kalkanıyla Osmanlı askerini canlandıran iki görevlinin nöbet beklediği kapıdan giren ziyaretçilere, parkta Yeniçeriler ile atlı Selçuklu askerleri eşlik ediyor.

Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan ve çok sayıda eseri barından kente kazandırılan parkta, Selçuklu dönemi mimarisine uygun özellikte kervansaray inşa edildi. Toplantı salonu olarak hizmet verecek yerin, taç kapısı ve mimarisi dönemin izlerini taşıyor.

Ecdat hatırasının yaşatılmasının yanı sıra şehrin yeşil dokusuna da katkı sağlayan park, 30 milyon liraya mal oldu.

osmanlı selçuklu park kalehan ecdad konya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap