Reklamı Geç
Birileri “Adalet” mi dedi?
Süleyman İSKENDER

Birileri “Adalet” mi dedi?

Bu içerik 719 kez okundu.

Türkiye’nin adalet ve bürokrasisinde, toplumsal yaşamın tüm kademelerinde, haksızlık, menfaat ve ben egosunun hesapları vardır. Yıllardır süregelen vesayet, ülke siyasetinde ve vicdanlarda onarılması çok zor tahribatlar yapmıştır.

Bir tarafta muhalefet, diğer tarafta iktidar ve bunlardan da öte ülke içinde çöreklenmiş dış mihraklar ve maşaları vesayet karşısında çıkar üzerine hesap yaptıkları için maalesef akıl zafiyetiyle karşı karşıya kalmıştır.

Yasama, yürütme ve yargı, kuvvetler ayrılığı ilkesini bir kenara bırakarak birbirlerinin alanlarına müdahil olduklarından beri türedi sıkıntılarla baş başa kalır olduk. Yargı kendini siyasetin merkezine koyarsa, yürütme yargı benden sorulur derse, yasama iş üretme konusunda sınıfta kalırsa işte o zaman bir yere varamayız.

Birileri “Adalet” diyerek yürüyor bu günlerde. Yürüyenlere sormak lazım “Adalet” kavramı bugün mü geldi aklınıza? Ya da adaletten yana bugün mü sancılarınız depreşti?

Siyasetçilerin adalet ve hak arayışlarını sokaklarda ve kışkırtıcı üslupla yapmaları elbette ki, hoş karşılanmaz. Adalet arıyorum diye birilerinin hakkına tecavüz etmek, arsa ve mekânlarını gasp etmek, 35-40 derece sıcaklıkta trafikteki insanlara çile çektirmek ne kadar doğru değilse, yasama, yürütme, yargı kurumlarının dışında hak aramak ta o kadar doğru değildir.

Bugün “Adalet “ için yürüdüklerini söyleyenlere sormak lazım. 28 Şubat sürecindeki uygulamalarda acaba adalet var mıydı?

Birçok genç kızımızın başörtüsü mağduru olduğu günlerde bugün “Adalet” istiyorum diyenler o gün neredeydi?

İmam Hatipler üzerinde mağduriyetler oluşturulurken “Adalet” neden akıllara gelmemişti?

Adalet” kavramı içinde vatana ve millete ihanet etmenin yeri neresidir?

Devlet ve millet çıkarları mı, yoksa siyaseten çıkar beklentileri mi daha önemlidir?

Kusura bakmayın, bu milletin feraseti “Adalet” diyerek sokaklara dökülen terör örgütü yandaşlarının soytarılıklarından çok daha öndedir.

Bu ülkenin avukatları, Baro başkan ve üyeleri, toplumsal birlikteliği bir taraf bırakarak terör örgütlerinin yandaşlığını, iktidar ve Erdoğan düşmanlığını yaptığı sürece bu millet size itibar etmeyecektir.

Bu ülkenin değerlerinden uzak, dış güçlerin kuklası ve mandası durumundaki siyasetçilerin aslına dönmediği sürece bu millet size itibar etmeyecektir.

Vatana hizmet etmenin ne demek olduğunu bilmeyenlerin yapılmakta olan 3. Havalimanına, köprülerine, yollarına, tünellerine sahip çıkmadığı sürece bu millet size itibar etmeyecektir.

Basireti bağlanmış, gözleri körlenmiş, kalpleri mühürlenmiş olanların 15 Temmuz darbe kalkışmasına tiyatro demekten vazgeçip darbeye karşı diklenmediği sürece bu millet size itibar etmeyecektir.

Teröristlerin hain saldırılarındaki şehitlerimizin cenazelerine katılmayarak bir şehit evini dahi ziyaret etmeyenlerin teröristlerin tabutlarına omuz vermelerini bu millet unutmamıştır. Bu sebeple size itibar etmeyecektir.

Dindar vatandaşlarla hiç barışık olmayanların sadece inancını yaşamak arzusunda olanları da kucaklayıp din ve diyanete sahip çıkılmadığı sürece bu millet size itibar etmeyecektir.

Yabancı devletlerle işbirliği yapan jurnalcilerinin kendi ülkesinin istihbaratına ve görevlilerine saygı duymadığı sürece bu millet size itibar etmeyecektir.

Bugün Fetö gibi devletin mücadele önceliği olan terör örgütüne destek veren muhalefet partilerinin terör seviciliğinden vazgeçerek milletine hizmet noktasında politikalar üretmediği sürece bu millet size itibar etmeyecektir.

Kedinin uzanamadığı ciğere mundar demesi gibi uzun yıllar iktidardan uzak olan ana muhalefetin iktidara karşı duyduğu kin ve Erdoğan düşmanlığı ne yazık ki, adaletli düşünmenin ve adaletli olmanın önüne geçmiştir.

Artık bu millet, şov yapanlara itibar etmeyecektir. Devletini ve milletini ön planda tutmayanları gönlünden de silecektir.

Adalet mi arıyoruz? O halde Kuran’a bakmamız yeterli olacaktır.

Adaletten uzaklaşıp da nefsinize uymayın. Eğer eğilip bükülür veya savsaklarsanız Allah, bütün yaptıklarınızdan haberdardır.[1]

Ey müminler! Allah için hakkı ayakta tutan hâkimler ve adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe götürmesin. Adalet yapın ki, o takvaya en çok yakın olandır. Allah’tan korkun...[2]

Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor...[3]

De ki, Rabbim adaleti emretti.[4]

Oysa “Adalet” diyerek yürüyenler, Türkiye’de çatışma istiyorlar! İnsanları sokaklara dökerek 15 Temmuz gecesi yapamadıklarını yeniden denemek istiyorlar.

Bu milleti sömürmeye ve semirmeye alışmış olanlarla Türkiye aleyhtarı iç ve dış örgütlerin maşası olmuş piyonları iş başında.

Bu ülkenin ana muhalefet partisi, “Yürüyüş ve protesto hukuki bir haktır!”diyerek sorumsuzca yollarda “Adalet” aramaya kalkışması asla inandırıcı ve samimi değildir. Zira yol arkadaşlarına bakınız. Pkk, Hdp, Fetö, Lgbt, Daeş, Pyd, Gezi eylemcileri, İslam düşmanları, Türkiye’nin gelişmesinden rahatsız olanlar, jurnalciler, Vatikan ve kiliselerle sıkı işbirliği içinde olanlar, AB ülkeleri, dış güçlerin ülke içindeki eylemcileri ve provokatörleri, başta CNN ve Der Spiegel olmak üzere felaket tellallığı yapan dış basın, yurt içindeki satın alınmış kalemşorlar.   

Sözde “Adalet” yürüyüşünün tablosu budur. Oysa memleketin suni kahramanlara ihtiyacı yoktur. Sessiz çoğunluğun feraseti bir kez daha bu tür eylemlere dur diyecektir. İstenen “Adalet” hepimiz için olmalı.

Unutmayın bu ülkede adaletsizliğin acısını yaşamış binlerce insan sizi acıyarak seyrediyor.  

Kınalızâde Ali Efendi konuyu çok güzel özetlemiştir. Şöyle der: “Bütün erdemler itidaldir. Hepsinin ifratı ve tefriti rezilliktir. Sadece adaletin ifrat ve tefriti olmaz. Tersi vardır ve o da zulümdür”.

 

[1] Nisa Suresi 135

[2] Maide Suresi 8

[3] Nisa Suresi 58

[4] Araf Suresi 29

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’
Kudüs'teki yüzyıllık hesap
Kudüs'teki yüzyıllık hesap